POVODNĚ 2002

Přátelé, kamarádi. V srpnu 2002 zasáhly Prahu i další oblasti Čech rozsáhlé povodně, které si kromě značných materiálních škod vyžádaly i oběti na lidských životech. V Praze řeka kulminovala ve středu 14.8., kdy dosáhla úrovně 130ti leté vody. (Pokud tedy někdo z vás snad náhodou nevěří těm idiotskejm báchorkám o 500leté vodě v Praze a desetitisícileté vodě v Orlíku...) Ihned, jak jsem si uvědomil, jaká katastrofa se ku Praze blíží, došlo mi, že bude v centru zapotřebí každé volné ruky. Proto jsem se ihned spojil s - noc předtím evakuovaným - Balcim, který, ač sám v tíživé životní situaci, neváhal ani na okamžik, a vydali jsme se Praze, naší milované matičce, ku pomoci. Ráno jsem si zabalil foťák, filmy, několik hamburgerů a pití, a vyrazil jsem. Doprava do centra byla toho dne téměř nemožná, až po hodině jsem se konečně dostal k Palmovce, kde jsem pořídil několik unikátních záběrů, které budete moci shlédnout v mé galerii. Největší problém stál však dosud přede mnou - spojit se s chudákem Balcim, kterého voda unášela tu na jednu stranu řeky, tu na druhou. První schůzku jsme měli u Muzea, odkud ho však voda vyplavila k Masaryčce, a posléze až na Dlouhou třídu, kde se zachytil zábradlí u tramvajové zastávky, aby ho voda netáhla dál po proudu, a tak setrval až do mého příjezdu. Při našem radostném objetí jsme měli oba v očích slzy dojetí z našeho setkání, ve které už nikdo z nás ani nedoufal. Naše první cesta vedla kam jinam než ke Štefánikovu mostu, kde jsme oba pořídili několik skutečně úchvatných snímků především na Nábřeží Ludvíka Svobody. Další cesta vedla do okolí Haštalského náměstí, kam jsme se díky Balciho geniální strategii spočívající v prolézání nehlídaných zábran v nenápadných průlezech a běhání za hasicími vozy, které nás chránily (ale neuchránily) před zraky policistů, dostali do zakázané zóny a udělali jsme v liduprázdných uličkách několik pozoruhodných snímků. Na další hlídky policistů fungovala Balciho výmluva o sestřině lednici přímo skvěle. Nu a pak už to šlo v jednom sledu :
Oba břehy Vltavy, Nábřeží, valná část mostů, Libeň, Florenc, Staromák, v Dlouhý, Štvanice, celý Karlínský viadukt, Holešovice, Štrosmajrák, Vltavská, Stromovka, Argentinská, Plynární, před Libeňskym mostem nám bohužel další cestu zahradily policejní vozy a zblízka na nás začaly něco křičet z ampliónů, takže na ten jsme se nedostali. Na Letné jsme byli samozřejmě taky. Jednoznačně nejlepší záběry se daly pořídit z viaduktu, kde jste měli zatopený Karlín jako na dlani. I když záběry zatopené Vltavské, Argentinské či Holešovic měly také něco do sebe...
Na závěr nějaká upozornění :
Nestihl jsem zatím naskenovat všechny své fotografie, je jich zatím tak půlka. Brzo se zastavte, budou tu další.
Kvalita některých snímků není možná zrovna nejlepší, bohužel mi v kritických chvílích došla baterie ve foťáku. Jak si s tím můj Beirette electronic poradil, posuďte sami. Myslím, že to není až tak špatné.

GALERIE :

MACHY JIRKA JIRKA 2 BALCI